GENEL BAKIŞ

KARTON AMBALAJ
ÜRETİMİ TECRÜBE VE
TEKNOLOJİ İSTER

Doğal, yenilenebilir, dayanıklı bir madde olan selüloz bazlı karton ambalajlar, odundan elde edilen yeni liflerle ya da geri dönüşümden elde edilen liflerle üretilebilmektedir.

Çok katlı olması nedeniyle, farklı kalitelerdeki kâğıt hamurlarından, safihaların makineler içerisinde birleştirilmesiyle elde edilen ve kullanılan hammaddeye göre gri, krome, bristol, kuşe ve kaplık karton denilen çeşitlerde üretilmekte olan bu malzemeler farklı ağırlık ve kalınlıklardadır.

Karton üretimindeki teknolojik gelişmeler, karton kutu üreticisine çok büyük olanaklar sunmaktadır. Neme karşı dirençli, kolay katlanabilir, gıdaya uygun, ağartıcı kullanmadan üretilmiş, PE, PP ya da PET film lamine edilmiş hazır kartonlar bulunmaktadır. Böylece, karton kutuların kullanım ve tercih alanları artmaktadır.

Yüksek kalitenin sağlanması için kağıt ve kartonların ileri teknoloji makinelerde işlenmesi gerekmektedir. Firmamız makine yatırımlarını yaparken daima bu bilinçle hareket etmektedir.

BASKI ÖNCESİ

Baskı öncesinde konusunda uzman grafik personelimiz, müşterilerimizden gelen talepler üzerine yeni bir tasarım veya mevcut tasarımı geliştirme konusunda her türlü desteği vermektedir. Grafik bölümümüzde CAD yazılımlarıyla 3D görsel modeller, son teknoloji prova makineleri, kalibre edilebilir monitörler ve ışık kabinleri ile yapılan çalışmalar ISO 12647 standardına uygun şekilde baskıya hazırlanmaktadır. Plotter kesim istasyonumuzda ambalajın kendi kağıdı ve bıçağına uygun maketler hazırlanabilmekte ve üretime girmeden önce orijinale yakın sonuç alınmaktadır.

Baskıya uygun hale getirilen tasarımların renk ayrımdan geçirilerek online CTP makinesinde FOGRA-UGRA standartları çerçevesinde kalıpları hazırlanmaktadır. CIP3 / CIP4 online boya bilgileri aktarma teknolojisi ve renk yönetim sistemimiz ile baskı sırasında oluşabilecek renk değişimleri minimize edilmektedir.

DEVAMI

EBATLAMA

Bobin halinde stokladığımız kağıt ve karton hammaddelerimiz makinelerimizde istenen ebatlara tabakalanır ve baskıya hazır hale getirilir. Üretimini yapacağımız ambalajın en az fire ile çalışmasını ve kartonun istiflenmesini de sağlar.

DEVAMI

OFSET BASKI

Teknolojik makineler ile donatılan laboratuvarımızda mükemmel sonuçlar elde ederek mürekkep üretimi yapmaktayız.

Baskıya hazır hale getirilen dosyaların, CTP teknolojisi kullanılarak kalıpları alınır ve CIP3 online boya bilgileri aktarma teknolojisi ile dijital ortamda baskı makinelerine iletilir.

Yeni nesil 2 Adet Ofset Baskı makinesinde konvansiyonel mürekkep kullanımı ile 0.03 mm - 1.00 mm aralığındaki kalınlıkta kağıt ve kartona baskı yapılabilmektedir.

Inline 6 renk + çift lak üniteli baskı makinamızda konvansiyonel mürekkeplerin yanısara UV mürekkep ve laklar da kullanılmaktadır. UV mürekkep kullanımı ile Alu, Metalize OPP ve PE kaplı emici olmayan karton yüzeylere baskı uygulaması yapılır.

Ayrıca ofset makinelerimizde bulunan çift lak opsiyonu ile dispersiyon ve UV lak ve bunun dışında özel UV lak (lokal, relief, soft touch vs.) uygulamaları gerçekleştirilir.

Ofset baskı makinelerimizde ISO 12647 standartlarına uygunluk açısından 6 ayda bir kalibrasyon işlemi gerçekleştirilmektedir.

DEVAMI

LAMİNASYON

Film laminasyon; baskısı tamamlanan broşür, dosya, kitap kapağı, karton ambalaj gibi bazı ürünlerin yüzeyine hem estetik olarak göze hitap etmesi, hem de sudan, yağdan, güneş ışınlarından etkilenmeyerek daha dayanıklı olması için yapılan yüzey kaplama işlemidir. Metalize, selefon ve sedef film laminasyon prosesini kendi bünyesinde bulunduran Anıl Ambalaj bu konuda uzmanlaşarak, karton üzerine her türlü metalize, hologram, şeffaf film sıcak tutkal teknolojilerini uygulayabilmektedir.

Sıvama ise; ambalajlarımızın omurgasını oluşturan, yarı mamul olarak alınan ve ofset baskısı tamamlanan kartonlarımızın, ondülayla birleştiği departmanımızdır. Ondüla ile sıvamalı kutu yapılmasındaki en büyük amaç, ambalaj içerisine konulacak ürünlerin ağırlığı ile doğru orantılıdır. Ofset baskılı ondüla sıvama kutular görsel şıklığın yanında sağlam ve dayanıklılığı sayesinde içindeki ürünü de korumaktadır.

DEVAMI

PENCERE

Kutunun tercih edilen alan veya alanlarında farklı ölçü ve şekillerde kesilen/perfore uygulanan bu alanlara değişik mikronlarda Asetat, PE, OPP veya özel kesimli asetat yapıştırılır. Daha çok çikolata, sakız, şekerleme, elektronik, tekstil ve kağıt mendil kutularında kullanılan bu uygulama ile kutu içindeki ürünün görünmesinin yanısıra kutu mendillerde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

DEVAMI

KESİM VE YAPIŞTIRMA

Kesim departmanımız; dünyada en bilinir kesim teknoloji markası olan Bobst kesim makineleri ile donatılmış, bu sayede esneklik ve kalite avantajına sahip olmuştur.

Bu hatta, ofset baskısı yapılmış ürünün; numuneye göre hazırlanmış ve kesim tahtası üzerine montajlanmış özel bıçaklar ile kesimi yapılır. Kesimi yapılan ürünlerin kenarları temizlendikten sonra kutu tipine göre katlama ve yapıştırma makinelerinde yapıştırılmaları sağlanır.

Püskürtme, sıcak tutkal donanımlı makinelerimizle yan yapıştırma, dip kilit, 4 nokta, 6 nokta ve özel dizayn kutu katlama yapıştırma yapılabilmektedir.

Makinelerimizde ayrıca sıcak yaldız ve inline olarak gofre uygulaması yapılmaktadır.

Varak/gofre/katlama-yapıştırması tamamlanan ambalajlar sözleşme spektlerine uygun olarak kolilenip veya paletlenip, şirinklenerek sevke hazır hale getirilir. Sevkiyat ambarına teslim edilir.

DEVAMI

EKSTRÜZYON

Kağıt/karton, alüminyum folyo, nonwoven, woven gibi farklı tipteki malzemelerin çeşitli polimerlerle lamine edilmesi, tek katlı ve çok katlı bariyerli ürünlerin elde edilmesini sağlamaktadır. Bu ürünler her ana malzemenin karakteristik özelliğini (ışık-oksijen-nem-aroma geçirmezlik-ısıl yapışma gibi) barındırmasıyla birçok sektör için özel çözümler sunabilmektedir.

Anıl Ambalaj yeni nesil extrüzyon makineleriyle içecek, gıda, inşaat izolasyon, sağlık ve diğer sektörler için tek ve çok katlı bariyerli malzeme üretebilmektedir.

Tesisimizde 30 gsm-450 gsm aralığında ve 176 cm bobin enine kadar kağıt/karton, 7 micron kalınlığında Alufoil, woven ve nonwoven malzemeler LDPE, HDPE, PP, EVA, lonemer lerle tek veya çift taraflı olarak kaplanabilmekte veya lamine edilebilmektedir.

300 m/dakika maksimum hıza sahip makinemizin koekstüzyon özelliği sayesinde iki farklı polimer/kopolimer aynı anda ekstrüde edilebilmekte, korona ve alev işleme opsiyonlarıyla alternatif yüzey işleme teknikleri uygulanabilmektedir. Otomatik kalınlık ölçüm ve ayarlama yeteneğiyle malzemeler üzerinde homojen bir gramaj dağılımı yakalanabilmektedir.

DEVAMI

KARTON DİLİMLEME

Geniş ebat, yüksek hız ile farklı kombinlerde çalışan dilme makinemiz otomatik taratma özelliği sayesinde minimum fire ile maksimum verimlilik sağlamaktadır.

Servo teknolojisiyle donanmış karton dilimleme makinelerimizde hassas tansiyon ve kenar kontrol sistemlerine ek olarak bobinlerdeki ekleri minimize eden özel algılama sistemleri bulunmaktadır.

DEVAMI

KALİTE KONTROL

Anıl Ambalaj, inovatif kalite yaklaşımını tüm iş süreçlerinin merkezine yerleştirerek, Uluslararası kalite standartlarına uygun kontrol metotları ile sürdürülebilir ürün kalitesini korumakta ve geliştirmektedir.

Bu doğrultuda alanında uzman ekibi ile, modern kalite araçlarını kullanarak ürün güvenliği ve kalitesini kimyasal - fiziksel yönlerden denetleyerek girdi ve proses risklerini en aza indiren, teknik – analitik yaklaşım vizyonunu benimsemiş, bilimsel mantığa sahip AR-GE anlayışı ve Kalite Kontrol yaklaşımını oluşturmuştur.

Bu yaklaşım çerçevesinde AR-GE ve Kalite Kontrol yatırımlarına devam etmektedir.

DEVAMI